Intec Medical Intecmedica
Intec Medical YouTube Intec Medica Facebook

Poradnik

POMIAR CIŚNIENIA TĘTNICZEGO KRWI przy pomocy ciśnieniomierzy marki INTEC
Do pomiarów ciśnienia tętniczego obecnie można używać ciśnieniomierzy mechanicznych (sprężynowych, aneroidowych) lub automatycznych (elektronicznych). Te ostatnie są prostsze w obsłudze i pozwalają nawet niedoświadczonemu użytkownikowi na sprawne zmierzenie własnego lub czyjegoś ciśnienia krwi. Są one również łatwiejsze do użycia w przypadku zaistnienia sytuacji stresowej, kiedy należy szybko wykonać pomiar.

Inny podział ciśnieniomierzy odzwierciedla miejsce wykonania badania. Tak więc, spotyka się ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne. Te drugie wciąż są bardziej popularne i chętniej nabywane.

 1. Jak mierzyć ciśnienie
  Zamieszczone poniżej linki są odsyłaczami do instrukcji obsługi sprzedawanych przez nas ciśnieniomierzy.
  Po kliknięciu na link z nazwą urządzenia, które Państwo posiadają lub zamierzają kupić, uzyskają Państwo poradę, jak wykonać pomiar ciśnienia.
 2. Czynniki mające wpływ na tętnicze ciśnienie krwi:
  2.1. Negatywne2.2. Pozytywne
  • Otyłość -  każde 5 kg nadwagi powoduje wzrost ciśnienia o ok. 5 mm Hg
  • Palenie tytoniu – wywiera ostry i przewlekły niekorzystny wpływ
  • Zwiększone spożycie alkoholu
  • Nadmierne spożycie soli – podobnie jak alkohol wpływa negatywnie na zdrowie i zwiększa ciśnienie
  • Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia
  • Stres – najprawdopodobniej związany z życiem i pracą większości współczesnych ludzi; wyniszcza nie tylko układ nerwowy, ale i krwionośny organizmu
  • Wszystko będące przeciwstawieństwem negatywnych czynników
  • Potas – wzbogacenie diety w ten pierwiastek dzięki spożywaniu świeżych warzyw i owoców wpływa na obniżenie ciśnienia u chorych na łagodne i umiarkowane nadciśnienie tętnicze; może być przyjmowany również w postaci tabletek
  • Odpowiednia dieta – mięso z drobiu, gotowane (nie smażone!) ryby, chrupkie pieczywo, herbata bez cukru, unikanie fast foodów itp.
 3. Kto i dlaczego powinien mierzyć regularnie własne ciśnienie tętnicze?

  Każdy, co pewien czas (przynamniej raz w roku), powinien zmierzyć swoje ciśnienie, by mieć pewność, że jest ono w normie. Szczególnie zaleca się wykonanie pomiaru osobom, które odczuwają bóle serca, głowy, zawroty głowy, czy inne objawy mogące świadczyć o problemach związanych z nadciśnieniem.

  W celu ustalenia, czy u danej osoby istnieją wskazania do obniżania ciśnienia tętniczego, należy dokonać wielu pomiarów ciśnienia przy różnych okazjach, zwłaszcza, gdy tętno jest nieregularne.

  Ciśnienie tętnicze mierzone w domu jest zazwyczaj niższe od wartości zmierzonych w tradycyjnym środowisku medycznym średnio o około 12/7 mmHg nawet u osób z prawidłowym ciśnieniem.

  Wartości ciśnienia w pomiarach domowych pozwalają lepiej przewidywać rokowanie niż jeden lub dwa „przypadkowe” pomiary w warunkach klinicznych.

  Osoba, u której stwierdzono nadciśnienie tętnicze, powinna zaopatrzyć się w aparat do pomiaru ciśnienia i nauczyć się (pod kierunkiem swego lekarza lub wyszkolonej pielęgniarki) samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi. Ostatnio bardzo duże znaczenie przywiązuje się do pomiarów ciśnienia dokonywanych przez chorego lub jego rodzinę – nie towarzyszy im na ogół stres związany z wizytą u lekarza i można uzyskać znaczną liczbę pomiarów.

 4. Co to jest ciśnienie tętnicze i od czego zależy?

  Ciśnienie tętnicze to nacisk wywierany przez przepływający strumień krwi na ściany naczyń krwionośnych.

  Ciśnienie krwi kształtują dwa podstawowe czynniki: ilość krwi pompowanej przez serce do aorty i tętnic oraz zmiany szybkości przepływu krwi przez drobne tętniczki, zależne od stopnia napięcia ich ścian.

  Praca serca w bardzo znacznym stopniu wpływa na wysokość ciśnienia krwi. Uwarunkowana jest przez:
  – okres pracy serca – skurcz lub jego rozkurcz,
  – ilość krwi pompowanej do aorty,
  – siłę skurczu serca, a ściślej mówiąc – zdolność do skurczu lewej komory serca.

  Ciśnienie krwi jest najwyższe podczas skurczu lewej komory, kiedy krew wtłaczana jest do aorty i dużych tętnic, dlatego określane jest mianem ciśnienia skurczowego.

  Ciśnienie krwi osiąga najmniejszą wartość podczas rozkurczu komory (serce znajduje się wówczas w stanie „spoczynku” przed ponownym skurczem) i zależy od stopnia napięcia ścian tętnic. Wartość ciśnienia odzwierciedla zatem ciśnienie panujące w obrębie naczyń tętniczych i ze względu na okres pracy serca nosi nazwę ciśnienia rozkurczowego.

 5. Klasyfikacja ciśnienia tętniczego

Ciśnienie tetniczePliki do pobrania


ciśnieniomierz INTEC U50
ciśnieniomierz INTEC U80LH
ciśnieniomierz INTEC U90
ciśnieniomierz INTEC U100
ciśnieniomierz INTEC HI-868
ciśnieniomierz INTEC WX 1004


Powrót »